Глікозильований гемоглобін: дзеркало діабету.
Глікозильований (глікірованний гемоглобін) – біохімічний показник крові, що відображає рівень вмісту цукру в крові (глікемії) за тривалий період. Глікозильований гемоглобін являє собою комплекс глюкози і гемоглобіну. Рівень глікозильованого гемоглобіну відображає відсоток гемоглобіну крові, необоротно сполученого з молекулами глюкози.
Діагностична значимість тесту на глікозильований гемоглобін вельми велика: цей показник дозволяє виявити цукровий діабет на ранній стадії, а відтак вчасно почати лікування. До того ж аналіз на глікозильований гемоглобін проводиться регулярно з метою оцінки ефективності терапії цукрового діабету. Рівень глікозильованого гемоглобіну вимірюється в процентному співвідношенні від загальної кількості гемоглобіну.
Що таке глікозильований гемоглобін (Hb A1)?
Глікозильований гемоглобін утворюється в результаті специфічної реакції злиття цукру і амінокислоти, в якій не беруть участі ферменти. Так, що знаходяться в крові цукор (глюкоза) і гемоглобін (амінокислота) необоротно з’єднуються і утворюють комплекс – глікозильований гемоглобін. Швидкість цієї реакції і кількість що утворюється глікозильованого гемоглобіну залежать від середнього рівня глюкози в крові протягом терміну життя еритроцитів. У результаті утворюється кілька видів глікозильованого гемоглобіну: НЬА1а, НЬА1Ь, НЬА1с. Як відомо, при цукровому діабеті підвищується рівень глюкози в крові. Тому процес приєднання гемоглобіну до молекул глюкози значно прискорюється, відповідно, підвищується глікозильованого гемоглобіну
Сам гемоглобін знаходиться в еритроцитах – червоних кров’яних тільцях, час життя яких складає близько 120 діб. Тому тест на глікозильований гемоглобін здатний показати рівень глікемії за досить тривалий термін (близько 3 місяців): довгоживучі еритроцити зберігають пам’ять про кількість молекул гемоглобіну, які з’єдналися з глюкозою. Логічне запитання: чому не оцінюють терміни глікемії за тривалістю життя еритроцитів? Справа в тому, що еритроцити мають різний вік, тому час їх життя при тесті усереднюють до 2-3 місяців.
Глікозильований гемоглобін: контроль цукрового діабету
Глікозильований гемоглобін присутня в крові у всіх людей, у тому числі і у здорових. Але у хворих на цукровий діабет рівень глікозильованого гемоглобіну може перевищувати норму в 2-3 рази. А після нормалізації рівня глюкози в крові рівень глікозильованого гемоглобіну відновлюється в середньому через 4-6 тижнів до норми.
Тест на глікозильований гемоглобін дозволяє оцінити ефективність терапії цукрового діабету. Дослідження глікозильованого гемоглобіну використовується зазвичай для оцінки якості лікування діабету за три попередніх місяці. При високому рівні глікозильованого гемоглобіну слід провести корекцію лікування цукрового діабету.
Глікозильований гемоглобін важливий також як маркер ризику розвитку ускладнень діабету. Чим вище рівень глікозильованого гемоглобіну, тим вище глікемія в останні три місяці і, відповідно, більше ризик розвитку ускладнень цукрового діабету. Встановлено, що зниження значень глікозильованого гемоглобіну на 10% допомагає знизити ризик діабетичної ретинопатії (ускладнення, яке є причиною сліпоти) на 45%.
Глікозильований гемоглобін – надійна заміна тесту на глюкозу крові
На сьогодні для діагностики цукрового діабету використовують два тести: натщесерце вимірюють рівень глюкози крові і проводять глюкозотолерантний тест. Тим не менше, залишається деякий відсоток невиявленого цукрового діабету. Проблема в тому в тому, що рівень глюкози в крові – показник дуже хиткий: глюкоза може різко підскочити, або, навпаки, впасти. І залишається висока ймовірність недостовірного дослідження за такими показниками. До того ж такий показник, як глюкоза крові, дає уявлення про рівень глюкози крові тільки на момент дослідження.
Тест на глікозильований гемоглобін не настільки широко застосовується, як аналіз глюкози в крові, і це обумовлено, в першу чергу, його дорожнечею. Також на рівень глікозильованого гемоглобіну можуть вплинути анемія, геммоглобінопатія і, отже, «змазати» результат. Результати тесту можуть бути хибно змінені при будь-яких станах, що впливають на середній термін життя еритроцитів крові: кровотечі або переливання крові також можуть спотворити результат тесту.
ВООЗ рекомендує тест на глікозильований гемоглобін як необхідний при цукровому діабеті: пацієнтам з цим захворюванням потрібно вимірювати рівень глікозильованого гемоглобіну не рідше, ніж раз на 3 місяці.
Методи вимірювання рівня глікозильованого гемоглобіну
Показники рівня глікозильованого гемоглобіну можуть розрізнятися залежно від способів, які застосовує та чи інша лабораторія для його вимірювання. Тому для скринінгу при цукровому діабеті бажано користуватися послугами одного й того ж закладу, щоб уникнути скоєння помилкових висновків. Забір крові для аналізу на глікозильований гемоглобін бажано проводити натще. Тест недоцільно проводити після кровотеч, переливання крові.
Глікозильований гемоглобін: розшифровка значень
Норма глікозильованого гемоглобіну: 4,5-6,5% від загального вмісту гемоглобіну.
Підвищений рівень глікозильованого гемоглобіну може вказувати на:
Цукровий діабет.
Дефіцит заліза.
Рівень HbA1 від 5,5% і вище 7,0% вказує на цукровий діабет 2 Типу. Рівень HbA1 6,5-6,9% вказує на те, що вірогідний цукровий діабет. При цьому тест на глюкозу в крові може бути нормальним.
Знижений рівень глікозильованого гемоглобіну:
Гіпоглікемія.
Гемолітична анемія.
Кровотечі іілі переливання крові.
Світлина від Лабораторії Матриці.